Оциліндрований брус


Очищена колода в природному вигляді завжди має форму усіченого конуса, що ускладнює укладання вінців, оскільки потрібно почергова орієнтація колод. Крім того, для якісного примикання вінців один до одного потрібно підбір колод та їх індивідуальна підгонка. Нове покоління стінових матеріалів для дерев'яних будинків відрізняється уніфікованою геометрією, що дозволяє обійти ці труднощі.

Переваги оциліндрованих колод перед звичайними

Колода була стильною у всі часи, оскільки несла природну естетику і відчуття тепла, а чітка геометрія оциліндрованої  колоди дозволяє реалізувати і індивідуальні архітектурні рішення, прекрасно вписуючи їх у будь-яку культурне середовище.

Круглий перетин - абсолютно природна форма для стовбура якого дерева, тому наші практичні предки обирали шлях найменшого опору, вибираючи колоду в якості будівельного матеріалу для споруд як житлового, так і стратегічного призначення. Мінімальна витрата матеріалу, найменші трудозатрати, пов'язані з обробкою деревини, і - максимально можлива товщина стін зробили круглий матеріал лідером дерев'яного домобудівництва.

Багато з цих критеріїв актуальні й донині. У процесі оциліндровки видаляються кора і поверхневі шари деревини. У товщі кори і зовнішніх шарах дерева живуть личинки і комахи. Кора може приховувати внутрішні порожнини, тріщини і різні дефекти колоди. Процес оциліндровки повністю усуває дані проблеми. На відміну від ошкуренної колоди оциліндрована має вищі показники експлуатаційної довговічності. Сучасні технології дозволяють отримувати під час оциліндровки єдиний від геометричних розмірів і зовнішнім виглядом матеріал, що важливо і з естетичної точки зору.

Основним недоліком будівництва рубаних конструкцій з колоди передусім низька продуктивність, пов'язана з ретельним підбором товщини початкового матеріалу для повінцевої збірки, а також велика кількість ручної праці, адже кожна колода виготовляється строго індивідуально: ретельна вирубка посадкового пазу, промальовані на стовбурі за допомогою інструменту, ручна вирубка чашок при укладанні колод «в обло» (або індивідуальна підготовка торців при вирубуванні «в лапу», тому що всі колоди різні по товщині), та й геометрія залишає бажати кращого.

Пази виходять неоднаковими по ширині і глибині, чаші різні, тому взаємозамінність повністю відсутня - кожна колода при складанні має своє певне місце. Крім того, навіть при самому ретельному повінцевому відборі колод висота стіни все ж виходить різною, тому перекриття доводиться підганяти вручну по лінії горизонту.

Причому через різну товщину колод осад буде нерівномірний, і перекриття необхідно встановлювати тільки після її завершення. Тому будівництво складних рубаних конструкцій є важким або зовсім неможливим, так само як і розробка робочого проекту з розгортками стін по осях і специфікацією колод з кресленнями кожної колоди. У підсумку вартість будівництва виходить досить високою, а від будівельників потрібні унікальний професіоналізм та спеціальні навички.

Зазначені недоліки і спонукали до створення універсального будівельного матеріалу - оциліндрованої колоди: ідеальна геометрія з мінімальними допусками дозволяє розробляти проекти малоповерхових конструкцій будь- якого ступеня складності, вести промислове виготовлення комплектів будинків, а будівельникам залишається мінімум ручної праці з монтажу (укладання міжвінцевого утеплювача і свердління отворів під нагелі ). Використання оцилиндрованної колоди дозволяє створити більш жорстку конструкцію і надати домівкам правильну геометричну форму. Одним з основних переваг оцилиндрованної колоди є рівна округла форма, що дозволяє легко отримати щільне з'єднання колод. Висока точність виготовлення дає можливість позбутися від підгонки колод один до одного. Технологія створення замків і пазів в оциліндрованих колодах дозволяє максимально знизити одержувані зазори в вінцях, а також з'єднувати колоди під кутами 30, 45, 60, 90 град., виготовляти декоративні вирізи в консолях.

Перегородки та стіни дерев'яного будинку з оцилиндрованного колоди після установки виглядають акуратно і не вимагають оздоблювальних робіт. Будинки з оциліндрованих колод не потребують додаткового утеплення та оздоблення, так як матеріал володіє високими теплоізоляційними характеристиками і - при правильному догляді - досить довговічний. Одним з головних критеріїв, за якими відбувається вибір матеріалу для майбутньої оциліндровки, є прямий профіль дерева. Відсутність геометричних відхилень від центральної осі забезпечує отримання якісної оцилиндрованної колоди, максимально можливого діаметра перерізу і кондиційної міцності. Традиційно заготівля деревини відбувається глибокої осені або взимку. У цей час тік вологи всередині стовбура дерева практично сповільнюється, волокна деревини максимально ущільнюються і тверднуть. Деревина зимової рубки є кондиційним матеріалом для отримання якісних оциліндрованих колод незалежно від породи дерева.

Цілком уникнути сучкуватість деревини не вдасться. У визначенні підходящої для оциліндровки породи деревини перевага віддається хвойним сортам. Сосна або ялина зимової рубки з урахуванням деяких специфічних відмінностей в рівній мірі служить прекрасним матеріалом для виробництва оциліндрованного колоди. Причому час знаходження зрубаної деревини на ділянці також строго регламентовано: дерево може лежати на землі не більше тижня. У період сильних морозів термін може бути незначно збільшений. На території виробництва виконуються технологічні процеси - від сортування сировини до складування готового матеріалу. Основними етапами є приймання сировини, виготовлення заготовки, профілювання, нарізка замків і каналів, захисна обробка, пакування, складування або навантаження.

Найбільш поширені типорозміри оцилиндрованної колоди: 200, 220, 240, 260, 280, мм. Всі вони в рівній мірі затребувані в дерев'яному будівництві. Але при виборі діаметра колоди необхідно враховувати кліматичні умови конкретної місцевості і загальне призначення споруди що будується. Оциліндрована натуральна колода досить вередлива в експлуатації (осад, кручення і т.д.), але дотримання необхідних норм і вимог при проектуванні дозволяє уникнути багатьох питань. Дуже важливо на етапі проектування вжити всіх заходів для того, щоб осад будинку відбувався не спонтанно, а прогнозовано. Таким чином, поведінка будинку після збірки буде зрозумілою вже на етапі проектування, а своєчасне сервісне обслуговування дозволяє позбавити замовника від будь-яких неприємностей в експлуатації. При монтажі залишається зазор між колодами, надалі під навантаженням скорочується до мінімуму, ущільнюючи міжвінцевий утеплювач. Все це призводить до осідання (явище опускання будівлі або його частини в результаті його ущільнення під впливом власної ваги та інших навантажень, а також внаслідок усадки колоди). Головне правило  - осад стін повинен бути рівномірним.

Окреме питання - кроквяна система. Вона повинна «відстежувати» і осадку, і усадку. Але покрівельне покриття не має страждати. Для цього передбачений метод установки «ковзних» крокв, що дозволяють покрівлі не деформуватися.

Збірка майбутнього будинку починається ще на ділянці виробництва. Кожна оциліндрована колоди нумерується і має певне місце в загальній конструкції. Монтаж проводиться згідно ізометричним кресленнями стін і брусової специфікації, колоди укладаються від нижнього вінця до верхнього. Між вінцями укладається утеплювальний матеріал. Крім того, при укладанні вінців проводиться вогнезахисна і біозахисні обробка спеціальними складами. Ще одним будівельним матеріалом є клеєний брус, який має свої переваги.