Клеєний брус


В теперішній час ні для кого не секрет, що клеєний брус - самий міцний і надійний матеріал для будівництва заміських дерев’яних будинків, і має ряд незаперечних переваг. По суті, клеєний брус - це спеціальним чином оброблені дошки, склеєні між собою під пресом. Він прекрасно зарекомендував себе як на українському, так і на світових ринках будівельних матеріалів, і активно використовується будівельними компаніями зі світовим ім’ям, такими як Honka, Kontio, Vuokatti, Finnlamelli, Hirsiset, Honkatalot і багатьма іншими.

Передумови появи клеєного брусу як нового будівельного матеріалу.

У деревини багато переваг - низька теплопровідність, мала вага, гарний зовнішній вигляд, а головне - екологічність і користь для людського організму. З давніх часів дерево активно використовувалося в будівництві. Основне що ускладнювало роботу з цим матеріалом протягом багатьох століть - його геометрична нестабільність. Період усадки, неминучий для деревного масиву, приховує в собі масу несподіванок, як правило, далеко не приємних. Викривлення, скручування, вигини, розтріскування поверхні при сушінні колод практично неминучі. Ось чому на рубежі ХХ століття великі будівельні компанії з Фінляндії - Хонка, Конті, Хірсісет, Хонкаталот і безліч інших, були вкрай зацікавлені в розробці нового матеріалу, який вирішив би проблему геометричної нестабільності деревини раз і назавжди.

Історія появи клеєного бруса на світовому ринку

Справжньою революцією в дерев’яному будівництві можна назвати появу такого матеріалу, як клеєний брус. Цей матеріал - прямий результат осмислення проблем, пов’язаних з перерахованими вище недоліками деревини. На жаль, зараз складно з точністю сказати хто саме і коли вперше розробив і представив цей матеріал громадськості. Є версія, що ця скандинавська технологія вийшла на ринок під тиском захисників природи, які закликали максимально економно використовувати природні ресурси. Але, швидше за все, причиною розробки технології став дефіцит дерева в Скандинавії, викликаний, в свою чергу, модою на натуральні будматеріали. Розробка ефективних клеїв, що дозволяють отримати «цілісний» брус з декількох складових частин, зробила можливим дуже широке поширення технології. Напевно, офіційно поява клеєного брусу слід відносити до 70-х років у Фінляндії.

Традиційно фінський клеєний брус виготовляється з кондової сосни по-фінськи - 'honka', тому що цей вид деревини має багато переваг у порівнянні з іншими. Тому невипадково слово honka (Хонка) деякі фінські компанії використовують в своїй назві. Компанія Хонка була однією з перших компаній, що впровадили клеєний брус у будівництво. Її приклад наслідували багато відомих фінських забудовників, в тому числі і Honkatalot, що спеціалізується на будівництві елітних дерев’яних котеджів. Це дозволило фінам віддалитися від каркасного будівництва, що має на їхню думку багато недоліків (наприклад, відсутність «живого» мікроклімату). Хонка на своєму прикладі показала, що новий будівельний матеріал дозволяє насамперед прискорити і спростити будівництво зрубу. Також відпала необхідність чекати усадки будинку перед початком обробки.

Фінські компанії Honka, Kontio, Hirsiset, Honkatalot і багато інших на своєму досвіді переконалися, що такий матеріал, як клеєний брус в поєднанні з використанням для його виробництва матеріалу кондової сосни «Хонка», дозволяє поєднати затишок, енергетику і мікроклімат традиційного дерев’яного житла з сучасним підходом до будівництва, коли один з головних пріоритетів - швидкість будівництва. Завдяки цьому зведення будинків з клеєного брусу дуже швидко завоювало ринок.

Поява клеєного брусу в Україні

До України технологія виробництва клеєного брусу прийшла більше десяти років тому, але перші будинки з брусу з’явилися в нашій країні ще раніше - деякі забудовники завозили збірні комплекти будинків з Фінляндії, у тому числі виробництва компанії Vuokatti і Honka. Цей факт наочно вказує на простоту процесу будівництва будинків з клеєного брусу, який можна порівняти із збіркою дитячого конструктора. В результаті люди буквально за кілька тижнів ставили на своїх ділянках добротні теплі дерев’яні будинки. Незважаючи на це, в Україні в ті роки будинку з клеєного брусу не мали ще суттєвої частки на ринку. Все змінилося, коли в нашій країні налагодилося власне виробництво та будівництво з клеєного брусу.

У Фінляндії компанія Хонка одна з перших запровадила такі поняття, як комплект будинку та складання. У нас в Україні клеєний брус довгий час сприймався як будівельний матеріал, і вдома на ділянці саме будували, а не збирали. На це йшло набагато більше часу, сил і коштів. Пізніше, перейнявши досвід фінських компаній Vuokatti і Honka, у нас стали проводитися заводські комплекти. Таким чином, у багато разів підвищилася технологічність будівництва.

На закінчення хочеться сказати, що в теперішній час клеєний брус є самим надійним, міцним, довговічним, красивим, а також найпоширенішим матеріалом для будівництва заміських дерев’яних будинків. Вибираючи клеєний брус, ви обираєте матеріал високої якості і впевненість у завтрашньому дні.