Двері


На будівельному ринку в сегменті міжкімнатних дверей, дерев’яні двері зайняли свою міцну нішу. Вони коштують відносно дешево, екологічні і дозволяють тільки своїм виглядом вишукано прикрасити будь-який інтер’єр.

Всі дерев’яні двері поділяються на двері з дерев’яного масиву і на цілісні, цілком і повністю виконані з одного бруска дерева. Чим вони відрізняються між собою і які їх переваги?

Найбільш цінними є двері з дерев’яного масиву, тобто береться кілька полотен одного сорту дерева і склеюються між собою. На перший погляд такі двері будуть виглядати не дуже міцними. Але насправді, завдяки мікроканавкам, матеріал може досить вільно згинатися при остаточній сушці і двері не «поведе». У випадку з дерев’яними дверима, які повністю виконані з голого дерев’яного полотна, ніхто не може дати гарантію, що таке полотно, при остаточній усушці, знову ж таки не «поведе».

Хороша дверна сировина не повинна мати сучків. Якщо виробник клянеться, що це потрібно для дизайну, то він, щонайменше, простолукавить. Це через те, що деревина без сучків коштує дорожче, а з сучками коштує дешевше. Як правило, після нетривалої експлуатації такі некондиційні двері починають тріскатися, а сучки, як тільки дерев’яне полотно трохи просохне, починають випадати.

Двері з масиву є найдорожчими. Їхня довговічність, як ми вже говорили, залежить від дотримання виробниками технології виготовлення від сушіння до складання, а також від якості застосовуваних допоміжних матеріалів (клеї, лаки та ін.). Але треба враховувати й те, що двері з массиву можуть стати справжньою прикрасою інтер’єру й обов’язково принесуть із собою в будинок здорову енергетику натуральної деревини. Вони служитимуть довгі роки, а в окремих випадках їх можна й відремонтувати.

Сучасні двері, виготовлені із застосуванням таких матеріалів, як ДСП і МДФ, практично не поступаються по красі та довговічності дверям з масиву. Зате вони дешевші та й менше реагують на зміну кліматичних умов, насамперед вологості в приміщенні. Ціна цих дверей прямо залежить від породи деревини шпони. Вибравши деревину шпони (наприклад, сосна замість мирбау) можна непогано заощадити. На якості ж самих дверей це абсолютно не позначиться. А необхідний колір (якщо Ви, наприклад, прагнете щоб колір дверей гармонійно поєднувався з меблями) легко підбирається за допомогою морилки й лаку. Правда, втілити це можна далеко не в кожній фірмі.

Найбільш дешевими є двері з формованою зовнішньою панеллю й стільниковим заповненням. Проте вони при експлуатації вимагають більш дбайливого відношення до себе й, отже, менш довговічні.

Коробка дверей не обов’язково повинна бути з масиву дерева, хоч цей варіант для нас з Вами зручніший. Вона цілком може бути із ДСП або MDF . Такі коробки, до речі, менше піддаються ризику зміни лінійних розмірів у процесі експлуатації. Зовнішня обробка такої коробки, як правило, виконується шпоною тієї ж деревини, що й полотно.

Питання з гарантіями на двері досить складне. Тому рекомендується купувати двері відомих виробників, які гарантують якість своїх товарів. Треба бути готовими і до того, що переважна більшість фірм, що торгують дверима, дають гарантію на них тільки за умови їх встановлення своїми фахівцями. І такий вихід, до речі, не завжди найгірший (правда й не найдешевший). Встановлення сучасних дверей вимагає деяких спеціальних навичок і знань, а від правильності виконання залежить довговічність їх служби. Саме тому монтаж доцільно довіряти спеціалізованим бригадам. І якщо така бригада у фірми є , а її наявність говорить про солідність фірми, то нехай уже вони двері й установлюють, і одна фірма несе на собі всю гарантійну відповідальність і за якість дверей, і за правильне транспортування, і за монтаж. Якщо (не дай Боже!) щось трапиться, то й Вам буде легше з ними розбиратися. Пам’ятайте, що випадок, коли робив двері один, купував і транспортував інший, продавав Вам третій, а доставляв на об’єкт і монтував четвертий – у випадку виникнення якихось непорозумінь, є практично безнадійним.

Дверні коробки й лиштви

Дверні полотна навішуються на дверну коробку, що зміцнюється в прорізі стіни. Оскільки коробка в жодному випадку не може щільно входити в залишений для неї отвір, то простір між нею і стіною доводиться маскувати. Простіше це зробити за допомогою лиштв. Але лиштви не тільки маскують щілини, вони ще й оформляють дверний проріз. Стикуються лиштви, як правило, під кутом 45°.

Дверні коробки можуть бути виконані з різних матеріалів, і відрізнятися як за конструкцією, так і за зовнішнім виглядом. Традиційна дверна коробка збирається з дерев’яних брусків, що мають вибірку для навішування дверних полотен. Глибина вибірки, як правило, становить 15 мм, ширина відповідає товщині полотна самих дверей. Істотна відмінність внутрішніх дверей від вхідних полягає у відсутності в обв’язці нижнього бруска – порога. Для внутрішніх дверей він просто не потрібний. В ідеалі товщина коробки повинна збігатися з товщиною стіни, а якщо ні, то при монтажі, перш ніж установлювати лиштви, потрібно її якось підганяти. Якщо товщина стіни набагато перевищує товщину коробки, найбільш оптимальним і простим рішенням є нарощування коробки за допомогою підібраної дошки. Якщо коробка ширша за стіну, то дошку потрібно кріпити або до стіни, або до лиштви. Взагалі ця проблема вирішується, але не така вже й проста. Істотний прогрес у вирішенні цієї проблеми внесли компенсаційні коробки, що не дуже давно з’явилися на нашому ринку. Можна зустріти й такі назви, як розширювальні, телескопічні або еврокоробки, але від зміни назви суть, як відомо, не змінюється. Вони являють собою коробки-трансформери, яким можна надати бажану товщину. Лиштва в такій системі фіксується в пазах коробки й практично становить із нею одне ціле. На ринку такі коробки представлені в основному імпортними виробниками, але вже з’явилися перші такі коробки вітчизняного виробництва. Крім дерева, коробки можуть виготовлятися з масиву, ДСП, МДФ і навіть зі сталі. Коробка може продаватися як у комплекті із дверми, так і окремо.

Двері вітчизняного виробництва, що поставляються в комплекті з коробками, на петлі не навішуються (вибирайте будь-які петлі й кріпите всі самі). А от іноземний виробник цілком може продавати двері в комплекті з коробкою, навісивши їх на петлі. Для споживача такий варіант навіть зручніший - двері повністю готові до установки і їх залишається тільки закріпити в отворі.

Обробка коробки й лиштв, як правило, ідентичні обробці дверного полотна, але це зовсім не обов’язково. У деяких випадках виробник пропонує невеликий, але добре продуманий, дизайнерський хід - коробки й оздоблювальні штапики виконуються з того ж матеріалу, що й основне полотно, але іншого кольору, наприклад, більш темного. Можливий і зворотний ефект – коли коробки й оздоблювальні елементи світліші від основного полотна (правда, цей варіант зустрічається рідше).

Дверні полотна

Дверні полотна, виходячи з виду матеріалу, виконуються з дерева, пластмаси, фанери (ДВП, ДСП), скла, металу, а також можуть бути комбінованими.

Найбільш традиційним матеріалом, який використовується для виготовлення дверей, є деревина. Тепло й затишок живого дерева, що поєднуються з паркетом і меблями, роблять дерев’яні двері найбільш улюбленими й часто вживаними, особливо в житловому інтер’єрі. Деревина, втім, як і практично будь-який матеріал (природний або штучний), має як переваги так і недоліки, які необхідно враховувати при виробництві й експлуатації дверей (докладніше ми обговоримо це питання трохи пізніше). Вона використовується як для виготовлення конструктивних елементів дверей ( у тому числі цілком масивних), так і для зовнішньої обробки дверей (шпонування).

Дверні полотна бувають: фільончасті; щитовими (суцільними й пустотілими) і масивними (виконані з дерева на всю товщину полотна). При цьому необхідно відзначити, що фільончаcтими називаються всі двері (незалежно від їхні конструкцій), які мають на зовнішній панелі фільонки. Філльончаcті дверні полотна складаються з обв’язки, розташованої по периметру полотна, і одного або декількох проміжних елементів, простір між якими так само заповнений фільонкою або її імітацією.

Двері з массиву

Масивом називають такі елементи дверного полотна, які виготовлені із суцільним заповненням з натуральної деревини. Найчастіше масивні елементи дверей виготовляються із клеєного массиву. Ця технологія є найбільш сучасною й до того ж більш дешевшою, ніж класична, у якій кожний елемент виготовляється із цільного шматка дерева. Схеми з’єднання брусків у клеєному масиві можуть бути різними - кожний виробник обирає свій оптимальний варіант, який був би технологічним і одночасно надавав би всій конструкції необхідну твердість. Використання в конструкції масивних дерев’яних частин вносить свої нюанси й в експлуатаційні властивості - такі двері дуже чуйно реагують на зміну вологості в приміщенні. Тому виробник змушений залишати спеціальні пази для компенсації температурного й вологісного розширення або стиски при установці фільонок, тобто їх ніколи не закріплюють жорстко, залишаючи можливість для люфту. Така вимушена схема складання не може не вносити своїх особливостей у зовнішній вигляд дверей. По-перше, різні ділянки дверної поверхні можуть трохи відрізнятися одна від іншої за кольором, який залежить від кута падіння світла , так і з неможливістю точно підібрати деталі дверей за кольором на стадії виготовлення. Остаточний же колір дерево здобуває тільки після лакування. Однак саме ця нерівномірність кольору поверхні надає дверям з натурального дерева свою родзинку; і в той же час підкреслює, що перед Вами двері з масиву натурального дерева, а не його імітація. По-друге, при значній усушці, фільонки можуть настільки змінити свої розміри, що по краях будуть видні непрофарбовані смуги (фарбувальник двері одержує вже в зібраному виді). Поява таких смуг визначається аж ніяк не низькою якістю дверей, а просто невідповідністю мікроклімату житлового приміщення тим кліматичним параметрам експлуатації, на які розраховувалися вони під час створення. Слід зазначити, що великі фірми, які торгують дверми, тримають для таких випадків у своєму штаті фахівців, які проводять необхідні роботи безпосередньо вдома у клієнта. Дрібні фірми, не маючи таких фахівців, можуть запропонувати клієнтові розв’язати цю проблему, що називається, “власними силами”.

Якість дверей з масиву визначається в першу чергу підготовкою вихідної сировини - часом і технологією сушіння, а так само технологією склеювання массиву (якість клею, температура, тиск). По-друге, фінішним покриттям (якістю лаку, кількістю шарів). Як правило, двері з масиву натурального дерева покривають лаком. Таке покриття, крім декоративної функції, має великий практичний зміст - воно перешкоджає як проникненню атмосферної вологи в деревину дверного полотна, так і зворотному процесу, що викликає згадане вище пересихання дерева.

Якісне лакове покриття повинне бути еластичним.

Для виготовлення масивних дверей застосовуються наступні породи дерев: дуб, різні породи цінної деревини, сосна, бук, горіх, вишня та інші. Мабуть, найпоширенішими є двері з масиву сосни (що цілком зрозуміло відносною дешевиною матеріалу). Вони мають різноманітну форму та дизайн і представлені на нашому ринку в основному вітчизняними виробниками. Двері з масиву шляхетних порід (в основному з цінної деревини) стають сьогодні обов’язковим елементом інтер’єру елітного будинку. Ці двері, як правило, представлені в стилі, що поєднує в собі класичний дизайн із природньою красою натурального дерева. Зустрічаються так само оригінальні, навіть можна сказати ексклюзивні двері ручної роботи. Іноді дизайн таких дверей вдало доповнюється вітражним склом. Такі двері можуть бути як вітчизняними, так і імпортними.